Joga Głosu. Joga i Głos.

Od wielu lat te dwa nurty, które początkowo miały z sobą niewiele wspólnego, zaczęły się coraz częściej przeplatać, by wreszcie wpaść do wspólnego zbiornika i płynąć dalej…

Joga Głosu. Joga i Głos.

Od wielu lat te dwa nurty, które początkowo miały z sobą niewiele wspólnego, zaczęły się coraz częściej przeplatać, by wreszcie wpaść do wspólnego zbiornika i płynąć dalej…

Cześć, nazywam się

Karolina Micuła (ona/jej).

Jestem artystką, której joga pomaga na co dzień od 2009 roku. Joga zawsze wspierała i wspiera mój rozwój artystyczny, emocjonalny i duchowy.

Pomagała mi odkrywać mój głos i uczyć emisji głosu. Uczyłam jej, zanim powiedziałam światu głośno: Uczę Jogi!
Biorąc udział w projektach teatralnych i performatywnych wielokrotnie prowadziłam jogę dla grup koleżanek i kolegów w ramach kilkumiesięcznych wspólnych prób. Prowadziłam “rozciąganie” na koniec zajęć z podstaw tańca klasycznego dla moich koleżanek i kolegów z roku w szkole aktorskiej, na które przybiegałam prosto ze swojej porannej praktyki w stylu Mysore.

Minęło wiele lat, zanim zdałam sobie sprawę z tego, że to, co robię, to uczenie jogi. Zaczęłam oficjalnie w 2022 roku prowadząc zajęcia Queer Joga, by dotrzeć do tęczowej społeczności. Pokazać jej, że Joga, to doskonałe narzędzie samoakceptacji, samoobserwacji i wglądu. W 2023 roku zaczęłam prowadzić Jogę w Parku Praskim, a od 2024 roku również w Parku Skaryszewskim. Uczę wariacji nt. Hatha i Vinyasa Jogi, dodaję do praktyk ćwiczenia mobilnościowe i ćwiczenia z układem nerwowym. Odrębnym nurtem jest Yin Joga i MFR (rozluźnianie mięśniowo-powięziowe).

Moja jogowa historia

Pierwszy raz stanęłam na macie w 2009 roku we Wrocławiu. Moim pierwszym nauczycielem Jogi wg. Iyengara był Darek Wojteczek. Praktykowałam ją z różnymi przerwami przez 8 lat. W 2017 roku wylądowałam na zajęciach w stylu Mysore i zakochałam się Ashtanga Jodze. Zaczęłam otwierać się również na poznawanie Vinyasy, praktyki Yin Jogi i Aerial (joga w chustach).

Od zawsze lubiłam ruch. Jako dziecko tańczyłam, uprawiałam karate, grywałam w siatkówkę, szkoliłam się jako instruktorka narciarstwa zjazdowego, zgarnęłam nawet raz złoty medal na zawodach narciarskich. Jako młoda artystka poznawałam wiele technik pracy z ciałem: taniec współczesny, Kontakt Improwizację, technikę Feldenkraisa, technikę Aleksandra, pracę w teatrze fizycznym, różnorodne spektrum form ruchu, pracy somatycznej i tak zwanych bodyworków. Od zawsze interesował mnie ruch funkcjonalny, improwizacja i wpływ jogi na samoregulację.

Moja pedagogiczna historia

Ludzki głos jest niezwykle obszernym tematem moich poszukiwań. Swoją wiedzę o głosie zdobywałam od nauczycielek i nauczycieli z całego świata, związanych z muzyką rozrywkową, jazzową, estradową i operową, od ekspertek i ekspertów nauki o głosie i anatomii, logopedów, aktorek, fizjoterapeutek, foniatrów, reżyserów, twórczyń i twórców różnych dyscyplin a także od moich studentów i studentek. Zaczęłam uczyć śpiewu i emisji głosu w 2012 roku, by kilka lat później zdać sobie sprawę z tego, że de facto uczę Jogi poprzez pracę z głosem.

Prowadzę indywidualne zajęcia pod hasłem Joga Głosu, które rozwijam również na warsztatach. W latach 2018-2020 organizowałam warsztaty pod hasłem Rezonans – joga i głos z zaprzyjaźnioną nauczycielką Oliwią Misztur. W 2022 roku ukończyłam kurs Yoga Vinyasa RYT 200 w Up Dog Yoga Education School, który usystematyzował moje wieloletnie doświadczenia jogowe i pedagogiczne. Ukończyłam również kurs nauczycielski MyoYin u Jo Phee. Daje mi on możliwość uczenia Yin Jogi, MFR (Myofascial Release) czyli technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego i MyoYin, tj. łączenia automasażu powięziowego z praktyką Yin.