Gł- os.

Gł- os.

Joga i Głos

jak to się łączy?

Świadoma praktyka wokalna to Joga: odbudowywanie ponownego połączenia między ciałem i umysłem, powrót do wewnątrz, samoobserwacja, proces świadomego uwalniania. Praca wokalna okazuje się być potężnym narzędziem samopoznania. Śpiewu nie da się jednorazowo nauczyć, należy go świadomie i ciągle praktykować, jak jogę. Przechodząc przez te same procesy, jednak bez odtwarzania. Ta sama sekwencja jogowych asan nigdy nie jest tą samą sekwencją. 

Jako młoda artystka zaczęłam uczyć śpiewu i emisji głosu w 2012 roku, by kilka lat później zdać sobie sprawę, że de facto uczę Jogi poprzez pracę z głosem. By praktykować swobodną, zorientowaną na przepływ fonację, uwalniamy napięcia i zmieniamy nawyki. Uczymy się robić dobrze znane nam rzeczy (wydawanie dźwięków) niekiedy na nowo, budując nowe połączenia neuronowe dla przyszłych odruchów. 

W pracy z głosem staramy się zaprzestać wartościowania, ocenianie brzmienia jest jak ocenianie asan na instagramie. Słuchamy i wyczuwamy, czy i gdzie zlokalizowane są napięcia, uczymy się siebie poprzez poznawanie tych surowych i niekontrolowanych odgłosów, dźwięczenia. Asana nie ma wyglądać, tylko spełniać swoją funkcję. Jeśli chcemy rozwijać się w śpiewie (czymś tak naturalnym i organicznym, jak każdego rodzaju ruch), to chcemy żeby płynął niezblokowanie i swobodnie, jak jogowe flow. 

Połączenie dźwięku, oddechu i rytmu ma głęboki wpływ na przywspółczulną część OUN (ośrodkowego układu nerwowego), stymuluje nerw błędny, reguluje tętno i wyzwala reakcję leczniczą organizmu. 

#JogaGłosu

Joga Głosu

Warsztaty

Razem z Bartoszem Niedzielą zapraszam na wspólne warsztaty Joga i Dźwięk nad Pasłęką. W programie m.in. warsztat Jogi Głosu, praktyka Yin przy dźwiękach Mis Kryształowych i poranna Vinyasa Joga w wyjątkowym Młynie Tomaryny na granicy Warmii i Mazur.

$

Łączę praktykę Jogi z fonacją i uważnym wyczuciem własnej wibracji. W trakcie warsztatów wykorzystuję różne narzędzia znane mi z Jogi, czy z  pracy z ciałem i głosem. Zanurzamy się w stan zbliżony do medytacji, wykonujemy ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia z układem nerwowym. Żongluję narzędziami w zależności od czasu trwania spotkania (od 60 min. do kilkudniowych spotkań) i energii grupy.  Słuchamy siebie, mamy jednak świadomość obecności i dźwięków innych osób. Warsztaty Jogi Głosu są o nie ocenianiu siebie i innych.

Myślimy o dźwięczeniu (fonacji) jak o asanie, która nie ma wyglądać w określony sposób, ale ma zadziałać w określonym obszarze.

Można zadawać sobie pytania: jak się czuję z tym dźwiękiem? skąd on się wziął? czym dla mnie jest?

Osoby uczestniczące są zachęcane do udziału w pewnego rodzaju laboratorium, w którym eksperymentujemy z dźwiękiem, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie poprzez obserwację własnego głosu. Warsztat zwykle wieńczy krąg śpiewu intuicyjnego lub wspólna Mantra. To podróż wgłąb siebie, w energii Yin i w żywiole Wody.

Chcesz zorganizować warsztaty Jogi Głosu?

$

Joga Głosu

Zajęcia indywidualne

Zajęcia śpiewu, emisji głosu, fonacji zorientowanej na przepływ, podczas których wsłuchuję się w indywidualne potrzeby. W pracy wokalnej używam Jogi, teatralnych narządzi wyzwalaniem ekspresji, wizualizacji.

Łączę wiedzę naukową z dziedziny voice science, którą zdobywałam latami na wielu szkoleniach i konferencjach, z wiedzą organiczną, która przychodzi z praktyki, wielu artystycznych poszukiwań i własnego samorozwoju. Zajęcia śpiewu, emisji głosu, fonacji zorientowanej na przepływ, podczas których wsłuchuję się w indywidualne potrzeby. W pracy wokalnej używam Jogi, teatralnych narządzi wyzwalaniem ekspresji, wizualizacji. Łączę wiedzę naukową z dziedziny voice science, którą zdobywałam latami na wielu szkoleniach i konferencjach, z wiedzą organiczną, która przychodzi z praktyki, wielu artystycznych poszukiwań i własnego samorozwoju.

OMline rozmowy o jodze

Zapraszam do wysłuchania odcinka podcastu „Omline rozmowy o jodze” z moim udziałem.  O związki jogi i głosu przepytywał mnie Marek Łaskawiec.

25 V 2022 r.

Mantra

w sanskrycie narzędzie umysłu

Mantrowanie jest potężnym narzędziem, potrafiącym zmienić stan świadomości. Mają moc duchową, pomagają manifestować i pracować z sankalpą (intencją).

To słowa, dźwięki lub frazy, które są recytowane, melo-recytowane lub śpiewane w wielu tradycjach duchowych, ale też religijnych. Mantry posiadają funkcje (np. uzdrawiająca, pomagająca osiągnąć cele i pragnienia). Działają nawet wtedy, kiedy ich słuchamy. Można recytować tekst, śpiewać z melodią lub powtarzać ją w głowie.

Mantrowanie to praktykowanie Dharany, czyli koncentracji. Rytmiczne powtarzanie tekstu mantry może być transowe, pomaga osadzić się w tu i teraz. To rodzaj medytacji z dźwiękiem.

Nada Yoga

Naad to w sanskrycie przepływ.

Nada Yoga

jest (w dużym uproszczeniu) formą muzykoterapii z Indii i Tybetu, sięgającą czasów starożytnych, opierającą się na uzdrawiającej mocy dźwięków i wibracji.

Kąpiele w dźwiękach

mis tybetańskich, mantrowanie, medytacja z dźwiękiem czy śpiew alikwotowy, to elementy praktyki Naad Jogi.

To ścieżka,

podczas której dążymy do odnalezienia i zestrojenia się z własną wibracją, umiejętnego wsłuchiwania się w swój wewnętrzny dźwięk. To kierunek, który chcę poznawać i rozwijać.