Przepony w Śpiewie = Bandhy w jodze, obalam mity.

W jodze mówi się o pracy z Bandhami. Bandhy to przepony.
Uddiyana Bandha – przepona oddechowa, Mula Bandha – przepony dna miednicy, Jalandhara Bandha – rzadko używana w praktyce przepona gardła, o niej dziś nie piszę.
Bandhy nazywane są “zamkami” energetycznymi, biorę słowo “zamki” w cudzysłów, bo nasuwa złe skojarzenia z zamykaniem energii, zamiast pozwolić jej płynąć. Prawidłowe używanie Bandh usprawnia przepływ energii w ciele, usprawnia prawidłowy oddech i w dobrym sensie mobilizuje ciało do pracy. Jako nauczycielka śpiewu z już kilkunastoletnim doświadczeniem obserwuję plagę napięcia mięśni dna miednicy (niezależnie od płci), jako nauczycielka jogi obserwuję często pracę na bezdechu, brak swobodnego przepływu.

 

Wbrew temu, co myślano o oddechu w pracy z głosem jakieś 20 lat temu, a nawet 8, to absolutnie NIE wynika ona ze zbyt „małego” oddechu, a wprost przeciwnie – z oddechu forsownego, napięciowego, o dużym ciśnieniu. To samo będziemy obserwować w każdym rodzaju ruchu, też w praktyce asan. Mało elastyczne, będące w ciągłym napięciu Bandhy będą nie tylko blokowały przepływ energii, ale powodowały potężne napięcie, co skutkuje schorzeniem znanym jako sportowe nietrzymanie moczu. Doświadcza tego ogromny odsetek sportowczyń i joginek (tych ashtangowych i power-vinyasowych), ale dopiero po wielu latach praktyki w napięciu.

Nie – nie pracujemy w trakcie praktyki Ashtangi oddechem ujjayi na zasadzie „im głośniej, tym lepiej”. ABSOLUTNIE NIE. Jest to wyłącznie droga do napięć. 

Na szczęście po tylu latach pracy nad swobodną fonacją moje ciało poczuło, że coś tu nie gra, kiedy dawno temu nauczyciel ze świata Ashtangi zaczął zwracać uwagę na mój „zbyt cichy” oddech. Napięte Bandhy, to napięte ciało. Bandhy mamy AKTYWIZOWAĆ, a nie napinać. Dlatego nie znoszę pojęcia „zamek energetyczny”, bo zamki się zamyka, a my mamy uwalniać energię w ciele, a nie tłamsić ją w napięciu. Jeśli zrozumie się subtelną na pozór różnicę między napinaniem i (o zgrozo) zamykaniem, a AKTYWIZACJĄ lub wręcz ZAUWAŻENIEM ich autonomicznej pracy, to możemy cieszyć się na życie prawidłowym torem oddechowym i świadomością subtelnej pracy Bandh. Tak działa nasza przepona oddechowa: niezależnie od naszej woli. Jeśli mamy prawidłowy wzorzec oddechowy, to przepona działa i nie musimy jej “zamykać”, bo jedyne, co uzyskamy przy próbie “napięcie przepony”, to napięcie mięśni prostych brzucha. I nie uzyskamy wówczas lepszego dźwięku jako osoby śpiewające, bo zbyt duże ciśnienie podgłośniowe uniesie krtań, zaciśnie fałdy głosowe i wydamy z siebie skrzeczący, piszczący lub krzyczący dźwięk.

Tak, jak ekspertka od pracy z głosem Kristin Linklater mówiła o oddechu: oddechu nie bierzemy, ani nie wypuszczamy, my POZWALAMY aby powietrze wpłynęło do naszego ciała i obserwujemy, jak z niego wypływa. Pozwól – nie blokuj. Obserwuj – nie forsuj. Przepona oddechowa jest elastycznym mięśniem pracującym bez Twojej woli. Tak. PRZEPONA PRACUJE SAMA. Nie pracuje swobodnie tylko, jak ją blokujesz intencjonalnie lub przez długotrwałe, wieloletnie napięcia. Pracuje zawsze, tak jak serce zawsze pompuje krew. Pozwólmy jej wykonywać swobodnie tę pracę. Pozwólmy energii płynąć. Let it FLOW.

Ostatnie posty

Ostatnie posty

Santosha

Przechodzimy trudny czas. Jesienny to jedno, ale też przede wszystkim chorobowo-pieskowy. Momo ma nawrót raka i Bazyl też. Nasza mała onko-geriatria. Tylko kot Fiodor patrzy na nas z góry i mruczy, że przeżyje nas wszystkich. Czy joga pomaga mi w regulacji nastroju?...

czytaj dalej

Vulnerability

Oznacza stan, w którym jesteśmy podatne_i na zranienie, ukazywanie się z całą swoją wrażliwością i kruchością, bycie nago - bez społecznych masek i gier. Jesteśmy w tym stanie, gdy pracujemy z naszym głosem, śpiewamy, tańczymy, ale też gdy stajemy na macie. Dlatego...

czytaj dalej

Kiedy najlepiej praktykować jogę?

Czy potrafisz odpuścić i zrobić na macie mniej, jeśli czujesz, że ciało się przeciąża? Czy potrafisz wejść na matę chociaż na 10 minut, gdy kompletnie nie masz do tego motywacji? Czy jesteś z tych, które_rzy ciągle nabawiają się nowych kontuzji? Czy umiesz słuchać...

czytaj dalej
#flowphonation
#UddiyanaBandha
#MulaBandha
#jogagłosu