MF

– R.

MF

– R.

MyoYin

Połączenie technik MFR

z praktyką Yin Jogi.

Może przybierać to różnorakie formy, jeśli chodzi o strukturę zajęć. Pozwala podejść indywidualnie do każdej osoby.

MyoYin to nie tylko poprawa mobilności. Działając głęboko na tkankę łączną (powięź) stymulujemy produkcję kolagenu i elastyny, odżywiając i nawadniając ciało. Likwidujemy zastoje, uwalniamy się na przepływ. Metody tej uczyłam się bezpośrednio od jej twórczyni Jo Phee. 

Po takiej praktyce warto zadbać o siebie, wyciszyć się, nawodnić. Możemy czuć się jak po sportowym masażu, możemy odczuwać ból w miejscach, które zostały rozmasowane za pomocą technik MFR. Mogą pojawić się siniaki. Wszystko to dla rozluźnienia struktury mięśniowo-powięziowej na głębokim poziomie. Poczytaj o Yin Jodze tutaj.

MFR (myofascial release)
rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

Techniki MFR traktują nieruchomość, sztywności i ból w strukturze mięśniowo-powięziowej za pomocą rozluźniania tkanek łącznych (powięzi), które okalają i wspierają cały system mięśniowo-powięziowy. Technik MFR jest wiele, jedną z najbardziej popularnych jest masaż, a z narzędzi Jogi jest to praktyka Yin Jogi. Jedną z najbardziej niedocenionych technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest automasaż z użyciem piłek (różnej wielkości i twardości), kostek do jogi i innych pomocy (np. rolery).

Rolowanie i masowanie pobudza przepływ krwi w skórze, rozluźnia punkty spustowe i przywraca ruchomość, a zatem poślizg i nawodnienie w strukturze mięśniowo-powięziowej. Użycie piłeczek to nie tylko rolowanie, to wiele różnorodnych technik pomagających dokopać się głęboko do miejsc bólu, napięcia i usztywnienia. Tradycyjny masaż twarzy Gua Sha, to również technika MFR, której mogę Cię nauczyć.

#FasciaNerd

Czym jest powięź?

Powięź to właściwie struktura mięśniowo-powięziowa.

Najnowsze badania (odnoszę się do badań Fascia Research Society) pokazują, że nie da się traktować mięśni jako odrębny od powięzi byt, ponieważ powięź nie tylko okala każdy mięsień z osobna, okala poszczególne płaty wewnątrz mięśni, oraz łączy w cały system zależności większe grupy mięśni.

Powięź tworzy rodzaj siatki informacyjnej dla całej struktury mięśniowo-powięziowej, w niej również zatopione są neurony.

Zobacz struktury mięśniowo-powięziowe.

!Trigger warning: film zawiera ujęcia z sekcji zwłok.

Dlaczego musimy się ruszać?

Powięź składa się z wody. Zgodnie z badaniami powięź to 4 stan skupienia wody gel-sol state, nie ma ani zupełnie płynnego, ani zupełnie stałego skupienia, ale rodzaj żelowej, galaretowatej formy pomiędzy postacią ciekłą a stałą.

Ta galaretka kocha się ruszać, musi mieć poślizg, żeby w naszym ciele nie tworzyły się zrosty i napięcia. Znacie to uczucie, kiedy tak bardzo potrzebujecie nawodnienia, że nie wystarcza picie wody? Otóż to. W mało nawodnionym ciele wysikamy większość wypitej wody i niewiele zostanie wchłonięte przez organizm, a napięcia z pewnością nie znikną.

Żeby naprawdę nawadniać swoje ciało potrzebujemy się ruszać. W ten sposób tworzymy poślizg pomiędzy strukturami wewnątrz ciała, bowiem wszystkie te struktury okala powięź.

Bez poślizgu pojawiają się zrosty we włóknach mięśniowych, zatrzymują przepływ krwi do tkanek, tym brakuje im tlenu i składników odżywczych. Śmieci metaboliczne i toksyny zatrzymane w punkcie spustowym powodują ból, napięcie i przykurcz mięśni.

Powięź musi się ruszać.

Tak, ruch to zdrowie.

$

Chcesz zorganizować warsztaty MFR lub MyoYin u siebie?
Napisz do mnie.